Listopad - měsíc dýní

Dýně je zelenina, jenž se dá připravit na mnoho způsobů a dokonce nám poslouží i jako krásná dekorace.

dýně.png

 

Nejste-li zastáncem listopadových opulentních husích hodů, zkuste si připravit jídlo z dýně. Na trhu se vyskytují nejrůznější tvary, barvy a velikosti. Je dobře stravitelná a její oranžová barva pozitivně povzbudí organismus v podzimním období.

Dýně se řadí mezi plodovou zeleninu do čeledi tykvovitých, kde najdeme i její další příbuzné – cuketu nebo patizon. Obsahuje vysoký obsah vlákniny, vitaminu A nebo například draslíku.

Co najdeme v dýni?

Dužina dýně obsahuje vysoký obsah vlákniny. Celkově je dýně velmi dobře stravitelná. Dále v ní najdeme stopové prvky jako například: železo, selen, zinek nebo měď s jódem. Typický je vysoký obsah draslíku, který pomáhá odvádět vodu z těla ven. Oranžové zbarvení v dýni způsobuje přítomnost betakarotenu. V plodech jsou rovněž zastoupeny antioxidanty, především z řady vitaminů (vit. C v dužině, vit. E v semenech).

Dýně jako potravina

Dýni lze uvařit, péct, grilovat, vynikající je také jako polévka nebo nejrůznější karbanátky a placičky. Dýní lze nastavit část bramborové pyré a celkově se dýně dá upravit na slano i na sladko. Vesměs ze všech druhů dýní připravíme zdravou přílohu, když ji v pekáči zkombinujeme s jinými druhy zeleniny (např. s brambory, mrkví, petrželí, červenou řepou nebo celerem), pokapeme olejem, osolíme,  posypeme bylinkami a zapečeme.

Druhy dýní

Nedávno jsme u nás znali jen gigantickou dýni odrůd Goliáš, Kveta nebo Veltruská obrovská. Z těchto dýní se často připravovaly kompoty, marmelády nebo se jednoduše zavařovaly. Před lety k nám však zavítaly i drobnější druhy dýní.

Dýně hokkaido

V poslední době velmi populární dýni hokkaido nemusíme více přestavovat. Bývá označována i jako dýně kaštanová. Její 1-2 kg plody mívají dlouhou trvanlivost. Výhodou je, že se nemusí loupat. Výborná je pečená nebo grilovaná. Rychle připravená je z dýně krémová polévka. Existuje i jako zelená varieta.

Špagetová dýně

Dává plody podlouhlého tvaru. Hodí se zejména na vaření (vcelku 40-60 min), před vařením je ale nutno slupku na několika místech propíchnout nebo ji rozpůlit, aby dýní mohla procházet pára. Větší dýně je třeba vydlabat. Dužina se tepelnou úpravou měkne a podobá se špagetám, které mohou dobře posloužit jako součást veganských a vegetariánských jídel, příloha k masu nebo jako vložka do polévky. Konzumovat se dá i pečená (přibližně 90 minut při 180°C).

Máslová dýně

Nebo také dýně muškátová, anglicky „butternut“. Má hruškovitý tvar a používá se zejména jako nádivka do drůbeže nebo jako zvláčňující součást těsta a nákypů. Je možné ji upéct, ugrilovat nebo ji namíchat s ovocem jako salát.

Dýně žaludová

Patří mezi nejdrobnější druhy (hmotnost kolem 1 kilogramu). Je vynikající jako příloha nebo jako součást dezertů. Chutné jsou jen mladé plody.

Dýně turbanová

Jistě zaujme svým zbarvením a přítomností „biskupské čepice“. Většinou slouží jako dekorace, ale dá se i konzumovat. Vnitřek se vydlabe a plod se naplní masovou nebo zeleninovou směsí a zapeče se.

Dýně olejná

Pěstuje se pro semena, která mají měkkou slupku. Dýňová semena obsahují kvalitní olej, vitamin E nebo například zinek.A

 Ať už si dýni připravíte jakkoli, přejeme dobrou chuť. A nezapomeňte dýně může posloužit i 3x – dužnina pro potěchu žaludku, slupka pro potěchu oka a o semínka se můžete podělit s ptáčky.

 ZP

 

Doplňující obrázky k článku

dýně 2.png
dýně 2.png

Diskuse k článku

0
Obrázek uživatele sharunka03
před 2 roky sharunka03

Dělala jsem špagetovou dýni plněnou mletým masem a byla to dobrota :-) Z Hokkaida dělám ráda polévku.

0
Obrázek uživatele Tira
před 2 roky Tira

Dýně můžu na všechny způsoby, nejvíc zbožňuju asi polévku. Tady taky dýni opěvují: http://www.prodetox.cz/podzimni-dekorace-dyne-zpestri-take-detoxikacni-jidelnicek/ Zaujalo mě, že je i na imunitu.

0
Obrázek uživatele hanydo@
před 2 roky hanydo@

Dýně se pro mě stala jakousi drogou...je vynikající !!!!!! Používám hlavně máslovou a hokkaido...Hana

0
Obrázek uživatele officecomorg990
před 5 týdny officecomorg990

Write notes or make annotations using digital ink. Bring it all together with OneDrive cloud storage Easily save your cloud storage and switch from one device to the next without missing a beat. Office apps pick up right where you left off, regardless of the device you were using. Read More: http://officecom.org/

Text příspěvku

Jméno

Email

Ochrana proti SPAMu

  «   Napište číslicí kolik je 6 - 3


Přidat příspěvek